HIPERTENZIJA YRA SIMPTOMŲ NESUKELIANTI LIGA, KURI GALI BŪTI MIRTINA

Beveik pusė hipertenzija sergančių žmonių nežino, kad serga šia liga, kadangi jiems nepasireiškia jokie simptomai ar požymiai. Dėl to hipertenzija laikoma „tylia“ liga bei pasaulinio masto visuomenės sveikatos problema. Vienintelis būdas sužinoti ar konkretus žmogus serga hipertenzija – pamatuoti jo kraujospūdį.

SVARBŪS HIPERTENZIJOS STATISTINIAI DUOMENYS

1,7

milijardo

Hipertenzija serga apie 1,7 milijardo žmonių visame pasaulyje. Ši liga yra pagrindinis mirties rizikos veiksnys pasaulyje. Kas aštunta mirtis (12.8 proc.) visame pasaulyje yra sukelta hipertenzijos.

žmonių nežino, kad jie serga hipertenzija.

20 500

mirtys/dieną

Vyrų tarpe, sergamumas hipertenzija – apie 30%.

Sergamumas hipertertenzija tarp moterųapie 25%.

 

Pacientų, kurių amžius virš 60, sergamumas siekia 50%.

KAIP HIPERTENZIJA GALI PAVEIKTI ORGANIZMĄ?

Kai pacientas serga hipertenzija, jo širdis turi plakti su didesne jėga, kad užtikrintų kraujo tekėjimą organizme. Laikui bėgant, šis padidėjęs krūvis gali susilpninti širdį ir pažeisti arterijų sieneles, dėl ko pakinta kraujotaka. Visa tai padidina širdies ir kraujagyslių ligų (insulto, širdies ligų bei širdies nepakankamumo) riziką. Pažeidimų gali atsirasti ir kitose kūno vietose, įskaitant inkstus, galūnes ir akis.

Insultas:

įvyksta, kai sutrinka smegenų aprūpinimas krauju, dėl ko įvyksta spartus smegenų funkcijos praradimas

Širdies ligos:

Vainikinių arterijų liga: išsivysto dėl riebalinių nuosėdų pagrindinėse širdį krauju aprūpinančiose arterijose, kurios užsikemša

Širdies smūgis (miokardo infarktas): įvyksta kai kraujo tiekimas širdžiai yra užblokuojamas

Inkstų nepakankamumas:

kai inkstai nebegali pakankamai veiksmingai pašalinti toksinų, skysčių ir atliekų, šios medžiagos pradeda kauptis

Apakimas:

kai pažeidžiamos smulkios kraujagyslės akių tinklainėje

Aterosklerozė:

kai kraujagyslės susiaurėja ir atsiranda infarkto bei insulto rizika

KAS YRA HIPERTENZIJOS „BLOGIEJI DRAUGAI“?

Kartais kitos ligos gali turėti įtakos pirminei ligai arba gali pabloginti jos eigą. Šias ligas vadiname gretutinėmis. Hipertenzija turi savo „blogųjų draugų“ komplektą, o pagrindinės jų yra šios:

Hipercholesterolemija:

Kai kraujyje yra didelis MTL lygis – cholesterolio koncentracija, kuri didina aterosklerozės bei vainikinių arterijų ligos riziką.

Diabetas:

Ši liga išsivysto, kai organizmo ląstelės netinkamai reaguoja į insuliną – cukraus koncentraciją kraujyje kontroliuojantį hormoną. Dėl to cukraus koncentracija kraujyje padidėja. Per ilgą laiką padidėjusi cukraus koncentracija kraujyje sukelia tokias komplikacijas kaip insultas, pėdų opos bei akių pažeidimai.

Vainikinių arterijų liga:

Dėl nepakankamo kraujo tiekimo širdžiai atsiranda deguonies stygius miokardo ląstelėse. Šiam sutrikimui būdingas simptomas yra krūtinės skausmas, kuris dažnai pasireiškia fizinio krūvio metu.

Lėtinė inkstų liga:

Kai inkstai tinkamai nefunkcionuoja ilgus mėnesius ar metus, išsivysto tokios komplikacijos, kaip širdies ir kraujagyslių ligos, anemija ar perikarditas.

HIPERTENZIJA: PASAULINIO MASTO PROBLEMA

Nors hipertenzija sergančių žmonių paplitimas įvairiuose pasaulio regionuose skiriasi, bet šia liga sergama visuose regionuose.